Mogan Gölü Kirlenmesin!

Gelecek kuşaklara daha sağlıklı bir fiziki ve sosyal çevre bırakabilmenin ancak eğitim ve bilginin paylaşımıyla gerçekleştirilebileceğine olan inanıyoruz. Bu inancımızla ‘yaşanabilir bir dünya ve sürdürülebilir bir yaşam’ için ‘Mogan Gölü Kirlenmesin’ projemizi 2012 yılı Haziran ayında gerçekleştirdik.

Projemizde, çok sayıda farklı canlının doğal yaşam alanı olmasının yanı sıra dinlenme ve piknik alanı olan, Mogan Gölü’nde oluşan çevre kirliliğine karşı halkımızı bilinçlendirmeyi amaç edindik.

Yaz aylarında, haftada yaklaşık 10-12 bin Ankaralı tarafından ziyaret edilen Mogan Gölü’nde bulunan piknik alanlarında ve dolayısıyla gölde biriken çöpler, doğal yaşamı tehdit ediyor. Türkiye’de yaşayan 456 kuş türünden 201’ini barındıran gölde çevre kirliliğinin artması, bu türlerin nesillerinin devamlılığı açısından büyük bir tehlike oluşturuyor.

Bu tehlikeye karşı, halkımızı çevre kirliliği konusunda bilinçlendirmek ve çöp torbası kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla bir hafta boyunca toplam 10.000 Ankaralıya atık yönetimini anlatan broşürler ve COOK çöp torbaları dağıttık.

Projemize çevre gönüllüsü olarak katkı sağlayan Şahin Sevin İlköğretim Okulu  öğrencilerine, işbirliklerinden dolayı Türkiye Tabiatını Koruma Derneği ve Mogan Park Yönetimi’ne; ayrıca vermiş olduğu destekten dolayı  Gölbaşı Kaymakamı Sayın Raşit TEMİZ’e teşekkür ederiz.